Wierzba urośnie nawet spośród patyczka pędu.

Wierzba urośnie nawet z kawałka wiktów.

Wykorzystując ten fakt, zdołamy dzięki niej stworzyć ponadprzeciętne modele żywopłotów. Wskutek tego nasze ogrodzenie zdobędzie rzadki wygląd i będzie się wyróżniać pośród żywopłotów w otoczeniu.

Rosnące na posessji i podmokłych torfowiskach wierzby już jakiś czas temu zadomowiły się w własnych skwerach. Doceniliśmy je za naturę i wiosenne kotki. Nie są pracochłonne, postulują tylko mrowie wilgoci oraz troszeczkę światła. Dogodzą się bez mała wszelką ziemią.


Mało drzew podoła też tak samo błyskawicznie aktywizować utracone odnogi i odrośle. Wierzby ogromnie łatwo odtwarzają także swój system korzeni. Wystarczy, że skrócony bądź nawet złapany odrost w słotnej ziemi po kilku tygodniach ukorzeni się oraz ufunduje zaczątek następnemu krzewowi. Pewna osoba wpadła na , ażeby z wierzb tworzyć zaplątane sztachety w płocie bądź płoty zaciemnione liśćmi. Zapewne powinno się dysponować tak wymyślne ogrodzenie. Najlepiej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać poniższe sposoby wierzby:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), mieniona konopianką, i jej rozliczne mieszańce (np. Salix x smithiana)
wierzba fiołkowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te modele wierzby na ogrodzenia mają parę zespołowych własności:

wytwarzają proste, długie i nadzwyczaj plastyczne pędy – przez wzgląd na to można swobodnie formować kształt ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w skrótowym terminie zdołamy wypleść pełne przęsło na ogrodzenie;
niezmiernie bez trudu się ukorzeniają- nie potrzeba specjalistycznej umiejętności do instalacji takiego ogrodzenia z wierzby.

Jak mamy już myśl na postać płotu, musimy postarać się o pasujące wierzbowe odnogi na płot. Na nieszczęście, odnalezienie ich w przesłankach zwyczajnych jest kłopotliwe, jako że dziko narastające krzewy rzadko emitują niesłychanie długie i prostolinijne pędy. Najodpowiedniej jest zaprojektować prywatną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na następstwo będzie należało poczekać parę lat.

W celu domniemania plantacji wierzby na ogrodzenie wyłońmy nasamprzód punkt w ogrodzie, ździebko przez nas nawiedzane i w żadnym wypadku dostrzegalne.Wiosną, w marcu albo w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, spośród jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako rozsad zastosujmy zdrewniałe wierzbowe jednoroczne pędy rozciągłości 25-30 cm, jakie zdołamy pozyskać z dziko narastających roślin. Przed posadzeniem należy je zanurzyć na 24 godziny w wodzie, iżby się odpowiednio napiły, po czym wkopać w glebę, tak tak aby górował tylko ostatni pąk. Musimy pamiętać, że rośliny w mgnieniu oka się zagęszczają, w związku z tym powinny rozwijać się w rozstawie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa pozrzucamy roślinom swobodnie dojrzewać, po czym ścinamy je| na stopień ok. 20cm.
Dopiero po tym zabiegu wypuszczą mocne, proste pędy, których wiosną nowego roku zdołamy wykorzystać do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy nieczęsto przewyższają 2m, tym samym na dłuższe musimy zaczekać bodaj jeszcze rok.

Z jednej rośliny otrzymamy od kilku aż do kilkunastu pędów, które wolno użyć do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s